İçindekiler

Kapalı Halı Saha Yapımı

Ülkemiz genellikle yaz aylarında tercih edilen ve futbol fanatiği insanlarında kışın bile amatör bir şekilde oynadığı ve vakit geçirdiği yerler olan halı saha türlerinden biri olan kapalı halı saha hakkında detaylı bilgi edineceksiniz.

Genellikle oynanan topun diğer sahaya ya da dışarı kaçmasını engellemek üzere etrafı tel örgülerle çevrili olan bu sahaların üst kısımları da çelik konstrüksiyon ve branda ile korunmakta olduğunu söyleyebiliriz. Zeminde kullanılan veya sizlerin talebine göre kullanılacak sentetik çim türlerini ise bu sayfamızda detaylı bir şekilde inceleyebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Mini futbol sahası olarakta adlandırabileceğimiz bu sahalar genellikle 20×40 m ya da 30×50 m olarak oluşturulmaktadır.

Kapalı Halı Saha Yapımı Stilspor Kapalı Halı Saha Maliyeti

Kapalı Halı Saha Maliyeti

Bu tür halı sahanın oluşturulmasında en önemli etken seçilecek olan halı saha ölçüsüdür. Ticari amaç olarak kullanılacak olan halı sahalar 20m x 40m olarak inşası gerçekleştirilmektedir. Ama ideal olarak bizlerin tavsiye edebileceği ölçü ise 50 m x 30 m olacaktır. Ülke genelimize baktığımızda ise yapılan açık hava sahaların ölçüsü 50 m x 30m olduğunu aktarabiliriz.

Kapalı Halı Saha Maliyetini Etkileyen Özellikler Neler?

  • Kapalı halı saha oluşturulmasındaki ilk maliyeti kullanılacak çim’in türü ve kalitesi etkilemektedir. Genellikle halı sahalarda sentetik olarak çim kullanılmaktadır.
  • Akşam gerçekleştirilen maçlarda en önemli etken olarak maliyet ise halı sahanın aydınlatılması ile alakalıdır. LED aydınlatmaları ilk başlarda yüksek maliyete sebep olsa da 1 sene veya daha uzun bir süre de kendini amorti edebilecek potansiyeli bulunmaktadır. Püf nokta olarak belirtmek gerekirse 400 W bir LED aydınlatmanın kullanılması yerine 100W veya 150 W aydınlatma elemanları kullanılabilir.
  • Kapalı halı sahada zeminde kullanılan granüllerinde maliyeti etkilediğini söyleyebiliriz. Ülke genelinde siyah SBR granül kullanılmaktadır fakat gri veya yeşil granül kullanılması da maliyeti katlayacaktır.
  • Tabii bu maliyetlerin önemli kalemlerinden biri ise halı saha etrafına çekilen çitlerin sağlamlığı ve kalitesi yıllar içerisinde yıpranmasını etkileyecektir. Ne kadar kaliteli bir çit sistemi tercih edilirse yıpranma olarak daha yavaş sürecektir.
  • Kapalı halı sahaların açık halı sahalara göre maliyeti daha yüksektir. Bunun sebebi ise sahanın üst kısmında kullanılan çelik konstrüksiyon ve bunların üzerine serilmekte olan brandanın bulunması ve bağlanmasıdır. Kışın daha çok tercih edilen bu sahaların oynamak istediğinizde de fiyatlarında değişiklik olabilmektedir.

Stilspor Kapalı Halı Saha Yapımını Nasıl Gerçekleştiriyor?

Sıkıştırılmış toprak zemin üzerine 15 cm yüksekliğinde 4 numaralı mıcır serilmektedir. Serilen mıcır üzerine 10 cm yüksekliğinde 1 numaralı mıcır serilir doldurulur ve mastarlanarak sıkıştırma işlemi gerçekleştirilir. Zemin üzerine sentetik keçe serilmektedir. Keçe üzerine seçilen suni çim yerleştirilir. Sentetik çimlerin üzerine ise. SBR granül ve kum metrekareye eşit olacak şekilde dağıtılarak montaj işlemi sonlandırılır.

Kapalı halı saha hakkında ücretsiz teklif almak ve sentetik çim ihtiyaçlarınızın doğması halinde iletişime geçmek için tıklayın.

Sohbet Başlat
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba
Ücretsiz fiyat teklifi almak ister misiniz?